Publiczne Przedszkole w Górze Ropczyckiej

O przedszkolu

                                                                         

Ze wspomnień osób będących najstarszymi mieszkańcami Góry Ropczyckiej dowiadujemy się, że przedszkole prawdopodobnie istniało już w późnych latach czterdziestych, bądź
w początkach lat pięćdziesiątych XX wieku. Według tych wspomnień salka przedszkolna mieściła się w dawnym pałacu Tarnowskich. Następnie ze względu na to, że Szkoła Podstawowa w październiku 1958 roku przeniosła się do nowego budynku w do dzisiaj istniejącej lokalizacji, przedszkole przeniesiono do budynku „starej” szkoły. W tym miejscu przedszkole działało do lat osiemdziesiątych świadcząc opiekę i edukację dla wielu pokoleń mieszkańców Góry Ropczyckiej, Zagorzyc, Szkodnej i okolic, prowadząc zajęcia dla jednego oddziału liczącego około 45 dzieci. W toku podjętej kwerendy, nie udało się ustalić kto kierował Przedszkolem od chwili powstania do czasów pani Zofii Baran, która kierowała Placówką prawdopodobnie do 1976 roku, a następnie przejęła to stanowisko pani Lucyna Marzec.

Ze względu na złe warunki panujące w zajmowanym budynku starej szkoły, szczególnie dużą wilgoć, Przedszkole zostało przeniesione w latach osiemdziesiątych do bloku, który pierwotnie został wybudowany dla pracowników PGR Góra Ropczycka. Na potrzeby Placówki zaadoptowano kilka mieszkań. Powstało tam dwie grupy przedszkolne, do których uczęszczało 35 dzieci, nad którymi opiekę sprawowało w różnych okresach do czterech wychowawców. Działała również kuchnia i stołówka przedszkolna wydająca pyszne posiłki, które wspominają do dzisiaj rzesze wychowanków.

01.09.2002 decyzją Władz Samorządu Gminnego Przedszkole zostało połączone z Szkołą Podstawową, tworząc Zespół Szkół w Górze Ropczyckiej- Szkoła Podstawowa i Publiczne Przedszkole.


Dyrektorem w ten sposób połączonych placówek został dyr. Szkoły Podstawowej pan mgr Mariusz Kazior i był nim przez następne 19 lat. Placówka w tym okresie pozyskała dla Przedszkola nowy plac zabaw, wykonano kompleksowy remont pomieszczeń, doposażono sale w nowe meble.

Po przekształceniach z roku 2002, przedszkole w dalszym ciągu rozwijało się przyjmując coraz więcej dzieci do placówki. Niestety istniejące warunki lokalowe uniemożliwiały przyjęcie wszystkich chętnych. W odpowiedzi na ten fakt, rozpoczęto publiczną dyskusję na temat lokalizacji przyszłego przedszkola na miarę XXI wieku. Dzięki temu, Państwowa Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, przekazała Samorządowi Gminnemu za "symboliczną złotówkę" działkę wraz z istniejącym budynkiem.

Staraniem Urzędu Miasta i Gminy w 2015 roku opracowano dokumentację projektowo-techniczną, a w roku 2016 pozyskano dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego
z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. W grudniu 2016 roku rozpoczęto realizację tego przedsięwzięcia, zaś jej wykonania podjęła się wyłoniona w przetargu firma Iglobud.

Wartość całego projektu to suma około czterech milionów złotych. Przedszkole oficjalnie oddano do użytku 10 października 2018 roku.

W początkowym zamyśle placówka miała być przeznaczona dla 95- dzieci w czterech oddziałach, jednak już po kilku latach potrzeby przerosły początkowe zamierzenia
i przedszkole w swoich murach przyjmuje prawie 150 dzieci.

W roku 2021 Przedszkole przeszło kolejną reorganizacje i stało się samodzielną placówką, nad którą pieczę przejęła dyrektor mgr Katarzyna Wołos.